Jak se mohu zaregistrovat?

Je nutné se osobně zastavit (s dokladem totožnosti) v knihovně, vyplnit přihlášku (je možné ji přinést již vyplněnou z domova), viz Registrační formulář ke stažení a zaplatit roční čtenářský poplatek podle aktuálního ceníku -( ceník – příloha 1 knihovního řádu).

Na jak dlouho a kolik knih si mohu najednou vypůjčit?

Všechny dokumenty půjčujeme na 1 měsíc, poté je třeba výpůjčku prodloužit. Výpůjční dobu je možno prodloužit až dvakrát o další měsíc, pokud však není kniha rezervovaná dalšími čtenáři.

V případě, že je překročen tento časový limit, dojde k zablokování čtenářského konta a není možné si dále prodloužit a půjčit, dokud nejsou knihy vráceny. Společenská hra se půjčuje na maximálně 1 měsíc bez možnosti prodloužení. Počet výpůjček na jeden čtenářský průkaz je max. 15 svazků.

Jak si mohu výpůjčku prodloužit?

Můžete si vybrat z následujících možností:

  • po přihlášení ve svém čtenářském účtu
  • e-mailem na adrese info@knihovna.praha19.cz, prosím uvádějte celé jméno a číslo průkazu
  • vyplněním formuláře viz prodloužení výpůjčky
  • telefonicky během provozní doby knihovny
  • zastavit se osobně v knihovně

Kolik se platí za výpůjčky?

Platí se pouze registrační roční čtenářský poplatek viz Ceník ( ceník – příloha 1 knihovního řádu). 

Za samotné výpůjčky či rezervace knih se dál už nic neplatí.

Jak si mohu knihu zarezervovat?

Pokud si chcete vybranou knihu zarezervovat, můžete tak učinit prostřednictvím vstupu do svého čtenářského konta –  v on-line katalogu –  tam po vyhledání požadované knihy tlačítkem „získat“ nebo potvrzením na „odložit z poličky“ rezervaci dokončíte. Na zadanou e-mailovou adresu následně obdržíte vyrozumění o splnění rezervace. Případně můžete požadavek zaslat e-mailem či telefonicky. Rezervace jsou bezplatné, kniha bude čekat na vyzvednutí max. 7 dní.

Na můj e-mail mi nepřišla žádná upomínka, musím přesto uhradit zpozdné?

Ano, knihovna neodpovídá za nedoručené, nedoručitelné nebo nevyzvednuté upomínky. Výši poplatku za upomínku generuje automaticky výpůjční systém.

K čemu slouží vstup do čtenářského konta?

Zadáním pětimístného čísla ze čtenářského průkazu do políčka „uživatelské jméno“ a  zadáním „hesla“ ve formátu rok měsíc a den (datum narození), vstoupíte do svého konta. Tam můžete prohlížet své aktuálně vypůjčené knihy a svou čtenářskou historii, můžete provádět rezervace knih momentálně vypůjčených i těch dostupných v knihovně, ověřit si, do kdy máte knihy půjčené, případně i prodloužit výpůjční dobu.

Nedaří se mi přihlásit do svého konta

Je možné, že již skončila registrační lhůta, je nutné přijít do knihovny a uhradit roční poplatek.

Proč mi nefunguje prodloužení v mém čtenářském kontě?

Máte některý titul půjčený déle než 3 měsíce, případně máte ve svém kontě neuhrazený poplatek za registraci či upomínku. Je nutné kontaktovat knihovnu.

Zapomněl jsem doma čtenářský průkaz, je možné si půjčit knihy?

Ano, je to možné. Totožnost čtenáře lze jednorázově ověřit i na základě jiného dokladu, jako např. OP, pas ISIC, Lítačka apod.

Co mám dělat, když ztratím průkazku?

Nahlaste ztrátu v knihovně, následně vystavíme novou průkazku, cena za vystavení je stanovena dle platného Ceníku.

Mohu si na čtenářský průkaz půjčit cokoli?

Průkaz pro dospělého čtenáře (nad 15 let) platí pro celý knihovní fond.

Naopak, dětský průkaz do 15 let platí pouze pro knihy v dětském oddělení.

Co dělat při ztrátě či poškození půjčeného dokumentu?

Na způsobu náhrady je třeba se předem dohodnout s knihovníkem. Náhrada škody za poškození či ztrátu dokumentu se řídí Knihovním řádem, a jeho v příloze platným Ceníkem. (ceník – příloha 1 knihovního řádu)

Mohu přinést knihy, které již nepotřebuji a věnovat je knihovně?

Ano, rádi přijmeme darované knihy. Rozhodnutí o jejich dalším využití je však zcela v kompetenci knihovny. Zajímavé tituly obohatí náš knihovní fond. Pokud u nás kniha nenajde uplatnění, bude poskytnuta, prostřednictvím veřejně přístupných knihovniček či ve volném výběru v našem vestibulu, zdarma ostatním čtenářům.